Iași, în galeria destinațiilor premiate cu ”Mărul de Aur”!
FIJET Romania
Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism (FIJET) a acordat Municipiului Iași Trofeul „Mărul de Aur”. Decernarea distincției a avut loc sâmbătă, 20 iunie 2026, în Sala Voievozilor din Palatul Culturii Iași, în prezența conducerii FIJET și a reprezentanților autorităților locale, mediului academic, instituțiilor clericale și industriei HoReCa. La eveniment au participat aproape 40 de jurnaliști specializați în turism, din care jumătate din mai multe țări europene și din Africa de Nord.
Considerat echivalentul premiului Oscar din cinematografie, „Mărul de Aur”, „Pomme d’Or” sau „Golden Apple” este acordat unei organizaţii, unui oraş sau unei personalităţi, în semn de recunoaştere a demersurilor pentru promovarea turismului. Decizia de atribuire a trofeului a fost luată cu ocazia Congresului FIJET, organizat în luna noiembrie a anului trecut în orașul marocan Fes. Candidatura Iașului a fost depusă și susținută de Clubul Presei de Turism – FIJET România în baza unui proiect realizat de Primăria Municipiului Iași în colaborare cu Asociația Organizația de Management al Destinației Județul Iași.
În deschiderea ceremoniei, primarul municipiului Iași, Mihai Chirica s-a adresat invitaților din Sala Voievozilor: „De ce Mărul de Aur la Iași? De ce în această perioadă? Datorită faptului că un grup de oameni care ne-au îndemnat să trecem peste barierele cu care ne obișnuisem de altfel, de a-i lăsa pe alții să vorbească despre noi, iar noi să rămânem în modestia noastră tradițională moldovenească, am îndrăznit să ne depunem și noi candidatura pentru acest trofeu. Personal vreau să-i mulțumesc domnului Ștefan Baciu și domnului Petru Frăsilă, ieșeanul nostru. Domnia sa a îndemnat întreaga comunitate și pe toți cei care ne-au evaluat să o facă cu cât mai multă grijă. Iașiul este un oraș care în ultima perioadă a atras atenția, o poartă de intrare în Europa Unită, un nod, să spunem, central al stabilității și securității europene și un centru istoric, turistic și cultural care a reușit să-și demonstreze aceste valențe prin muncă. Să știți că acest trofeu, indiferent cât de mare vrem noi să-l prezentăm, este rodul muncii fiecărui ieșean. a fiecărei instituții, a fiecărui cetățean care a contribuit câte puțin pentru bunul mers al acestei comunități. Nu aparține doar Primăriei municipiului Iași, pur și simplu este efortul colectiv, al fiecăruia dintre noi. Toți merităm să fim aplaudați, toți merităm să fim apreciați pentru acest trofeu. Eu cred că este doar un început, un început care va trebui să arate că Iașul are potențial turistic, că industria HoReCa contează în ansamblul industriilor ieșene, că trebuie să facem acest lucru cu mai mult aplomb, cu mai multă grijă și, mai ales, adunând în jurul nostru oameni care se pricep. Vă îndemn să profitați cât mai mult de acest nou început în turism. Să căutați să găsiți căile prin care turismul să devină cu adevărat un brand, să-l facem poate chiar mai bine decât ne imaginăm și să punem umărul la bunăstarea fiecărui ieșean pentru că aceasta este menirea noastră!”
La microfon a fost invitat Petru Frăsilă, vicepreședinte al Clubului Presei de Turism FIJET România, cell de la care a venit sugestia ca Iași să candideze pentru „Mărul de Aur”: „Îl fericit pe domnul primar, nu pentru că noi am făcut lobby, ci pentru faptul că am avut despre ce și cum să ne lăudăm atunci când am depus candidatura. Și e meritul administrației locale că Iașul arată cum arată. E meritul dumneavoastră, al tuturor, că Iașul își păstrează și își definește statutul de oraș cultural, universitar, medical, cu proiecte care impresionează întreaga lume. De aeroport, nu mai vorbim! De aceea cred că trebuie să vă mulțumesc dumneavoastră, tuturor, că am despre ce vorbi și ce prezenta în emisiunile mele. Așa că mă simt cineva pentru că trăiesc într-un oraș special.”
Ștefan Baciu, președintele Clubului Presei de Turism FIJET România, a subliniat semnificația acestui trofeu acordat de jurnaliștii de specialitate: „Acest Măr de Aur este o recompensă, dar în același timp, este și un îndemn adresat autorităților locale să continue ceea ce au început să facă, să promoveze în continuare destinația, să-și pună în valoare toate obiectivele pe care le dețin. Colegii mei din țară și din străinătate au văzut deja câteva dintre obiectivele din Iași, în turul pietonal pe care l-am avut înaintea ceremoniei. Noi suntem o echipă, suntem o mare familie, o parte se află astăzi în sală, suntem o mare familie răspândită în Europa, Statele Unite, America, Africa și chiar și în Asia.
Încercăm să promovăm și obiectivele turistice ale următoarelor destinații în care vom ajunge, dar și al destinațiilor în care am ajuns, pentru că este important să facem asta. Și ne vom aduce aminte cu mare bucurie! Eu și colegul din Bulgaria, Plamen Starev, am inițiat un proiect, o carte a „Merelor de Aur”, între coperțile căreia se află toate destinațiile premiate, începând din 1971 și până în 2023, ultima fiind Timișoara. În următoarea ediție vor fi adăugate și celelalte și, cu siguranță, în această carte se va regăsi și Iașul. Vă mulțumesc, vă felicit pentru acest trofeu și vă doresc succes!”
Înainte de a oferi trofeul Mărul de Aur primarului municipiului Iași, președintele FIJET, Tijani Haddad, s-a adresat publicului: „Vreau să vă mulțumesc pentru că sunteți astăzi cu noi. pentru a primi un premiu foarte important, care este acordat țării dumneavoastră și orașului dumneavoastră. Povestea a început, cu crearea FIJET. Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism, a fost creată de doar două țări europene, dar, foarte rapid, mai multe țări au dorit să facă parte din această federație. De aceea, astăzi este numită Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism. Povestea scrierii articolelor, reportajelor de turism a început cu importante descoperiri de țări. Cei care au explorat, au trecut mările, ar atunci când au descoperit un pământ nou, au scris povestea acestuia. Cei mai importanți au fost Cristofor Columb și Marco Polo. Marco Polo, care a trăit pe o insulă din Croația, a fost valorizat de colegii din această țară, care acordă ca premiu, un trofeu din bronz, care-l reprezintă pe Marco Polo, unui jurnalist care s-a remarcat în acel an prin activitatea lui. Turismul a devenit, în timp, foarte important pentru economia multor țări. Noi, FIJET, nu promovăm orice fel de turism. Noi promovăm turismul sustenabil, peste tot în lume, Altfel, nu ai dreptul să faci turism de orice fel, distrugând ceea ce ne-au lăsat generațiile anterioare. O parte importantă a turismului este legată de patrimoniu. Ce încearcă să facă FIJET? Încearcă să salveze turismul de ceea ce nu este turism, iar datoria noastră este conservăm și să păstrăm acest patrimoniu cultural, natural. Am văzut multe vestigii în orașul dvs. rămase de la generațiile trecute. Le-ați moștenit și vă ocupați de ele ca să fie într-o stare mai bună. De aceea, ne aflăm pe această cale, de a salva turismul și de a încuraja turismul sustenabil, care nu rănește, care nu dăunează patrimoniului sau moștenirii pe care o lăsăm generațiilor viitoare. De aceea, vreau să mulțumesc cetățenilor orașului pentru ceea ce am văzut. Știm că aici turismul este pe calea cea bună. De aceea, FIJET a hotărât să vă acorde trofeul „Mărul de Aur”, pentru că excelați în privința protejării patrimoniului.”
Președintele FIJET, Tijani Haddad, i-a înmânat primarului Mihai Chirica trofeul care aduce municipiul Iași în galeria destinațiilor din întreaga lume, recompensate începând din 1971 cu „Mărul de Aur”. Acest eveniment a fost urmat de un program de vizite la obiective din județul Iași și de o conferință organizată la Complexul Palas Iași și dedicată turismului, la care au avut prezentări și membri ai delegației FIJET.
Foto credit: Andrei Cucu, Primăria Iași